1. Bu site çerezleri kullanıyor. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerezleri kullanmayı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
 2. Rütbeler ve Genel Görevlendirme konuları hakkında bilgi almak için tıklayın
  Uzmanlık Alanları Hakkında Bildirge için tıklayın
  Güncel Forum Kuralları İçin tıklayın
  Duyuruyu Kapat

Güvenlik Denetimleri Ve Sızma Teknikleri

Konu, 'Web Güvenlik Açıkları' kısmında bozkurt_16 tarafından paylaşıldı.

 1. bozkurt_16

  bozkurt_16 Er

  Mesajlar:
  55
  Beğenilen Mesajlar:
  30
  Sızma Testleri

  • İnternet Üzerinden Gerçekleştirilen Sızma Testleri: İnternet üzerinden erişilebilir kurum kaynaklarına (dns, ftp, e-posta, web, güvenlik duvarı vb.) isteğe bağlı olarak yetkili veya yetkisiz kullanıcı haklarıyla değişik araçlar ve yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen, bu sayede bilinen muhtemel güvenlik açıklarını saldırganlardan önce keşfetmeyi amaçlayan denetim hizmetidir.
  • Yerel Ağ İçinden Gerçekleştirilen Sızma Testleri: Yerel ağ içinden gerçekleştirilen güvenlik testleri, incelenmesi istenen sunucu ve sistemlerin, kurum ağından erişilerek denetlenmesi çalışmalarını kapsamaktadır. Bu denetleme çalışmaları; bilinen açıklara karşı güvenlik taraması, uygulama tipine göre uygulamaya yönelik güvenlik taramaları ve sistem yapılandırma kontrollerini kapsamaktadır.
  • Web Uygulama Sızma Testleri: Web uygulamaları diğer ağ uygulamalarına kıyasla karmaşık yapıları, kullanılabilecek uygulamaların çeşitliliği ve değişkenliği sebebiyle daha gelişmiş yöntemler kullanılarak değerlendirilmelidirler. Web uygulaması güvenlik testlerinde temel amaç, internet/intranet üzerindeki uygulamaların değişik kullanıcı hakları ile OWASP tarafından belirlenen standartlara göre uygulama problemleri için kontrol edilmesi ve zafiyetlerin ortaya çıkarılmasıdır.
  • Breadth-First Güvenlik Testleri: Söz konusu güvenlik testlerinde saldırı hedefi olarak belirli bir sistem, sunucu veya uygulama yerine direkt olarak kurumun kendisi seçilmektedir. Bu sayede belirli bir “kurumu hacklemeyi” amaç edinmiş bir saldırganın gerçekleştirebileceği aktiviteler simüle edilecektir.

  • Mobil Uygulama Güvenlik Testleri: Mobil cihazların kullanımındaki hızlı artış, bu iletişim araçlarına yönelik uygulamaların sayısında da artışa neden olmaktadır. Değişik teknolojiler kullanılarak geliştirilebilecek bu tarz uygulamalar da aynı standart web uygulamaları gibi zafiyetler içerebilirler. Bu test kapsamında Iphone ve Android tabanlı mobil cihazlar için geliştirilen uygulamaların ve sistemlerin kontrol edilmesi sağlanmaktadır.
  • Veri Tabanı Sistemlerine Yönelik Güvenlik Testleri: Kurum bünyesinde kullanılabilecek ORACLE, MSSQL, MySQL, IBMDB2, POSTGRESQL veri tabanı sistemlerinin yetkili kullanıcı gözüyle kontrol edilmesi ve güvenlik açısından sorun çıkarabilecek unsurların belirlenmesi işlemleridir.
   
  AtaBey ve TuğrulBey bunu beğendi.
 2. TuğrulBey

  TuğrulBey Haberci Grup Lideri Albay

  Mesajlar:
  1.719
  Beğenilen Mesajlar:
  2.400
  Görev/Org:
  Haberci
  haberci
  Paylaşım için teşekkürler kardeşim.
   
 3. EfendiBey

  EfendiBey Mareşal

  Mesajlar:
  1.011
  Beğenilen Mesajlar:
  1.661
  Görev/Org:
  Üst Yönetim
  ust_yonetim

Sayfayı Paylaş