1. Bu site çerezleri kullanıyor. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerezleri kullanmayı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
 2. Rütbeler ve Genel Görevlendirme konuları hakkında bilgi almak için tıklayın
  Uzmanlık Alanları Hakkında Bildirge için tıklayın
  Güncel Forum Kuralları İçin tıklayın
  Duyuruyu Kapat

Netflix, Youtube Gibi Dijital Servislere Rtük Denetimi Geliyor

Konu, 'Teknoloji Haberleri' kısmında KaanBey tarafından paylaşıldı.

 1. KaanBey

  KaanBey Teğmen

  Mesajlar:
  383
  Beğenilen Mesajlar:
  588
  [​IMG]
  Netflix, YouTube ve diğer dijital yayın platformlarına RTÜK'ün müdahale edebilmesine imkân tanıyan yasa meclise sunuldu. RTÜK, uygun görmediği dijital servislere erişimi engelleyebilecek.

  TBMM’ye sevk edilen yeni torba yasada ilginç bir madde ortaya çıktı. Meclise gönderilen torba kanunun 73. maddesinegöre internetten yayın yapan kuruluşlara Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi geliyor.

  Donanım Haber'in aktardığı habere göre, yasanın yürürlüğe girmesi internet sitelerinden yayın yapmak isteyen lisanslı yayın kuruluşlarının yayın yapabilmek için RTÜK’ten ayrıca lisans almak zorunda kalacağı, lisans almayan veya lisansı iptal edilen kuruluşların yayınlarının, sulh ceza hâkimliği tarafında engellenebilmesi gibi düzenlemeler yer alıyor.

  RTÜK’ün engelleme talebini sulh ceza hâkimi 24 saat içinde duruşmaya gerek görmeden karar bağlayabilecek. Karara Ceza Mahkemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz edilebilecek.

  İnternet yayıncılığına sansür uygulaması

  Kararın alınmasına gerekçe olarak internetteki yayın içeriklerinin denetiminin yapılamaması ve elde edilen gelirlere vergi yansıtılamaması gösteriliyor. Yasanın yürürlüğe girmesi halinde Netflix, YouTube, BluTV, Spotify gibi internet üzerinden yayın yapan kanalların kontrolü RTÜK’te olacak. RTÜK'ten lisans almayan ve RTÜK'ün uygunsuz olarak gördüğü dijital servislere erişim engellenecek.

  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan RTÜK üyesi İlhan Taşçı bu kararın sansür uygulaması olduğunu vurgulayarak, "A9 kılıfıyla sansür uygulaması getirilmek istenmektedir. İnternet üzerinden iletim denildiği an YouTube başta olmak üzere tüm sosyal medya ve iletişim mecralarını kapsar nitelikte sansür, erişimi engelleme sonucu yaratacak bir yaklaşımdır bu. Düzenlemenin bu haliyle yasalaşması Anayasada tanımlanmış iletişim, haberleşme özgürlüğüne de darbe vurur." dedi.

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise uygulamanın ifade özgürlüğünü kısıtlamak için getirilmediğinin altını çizerek "İnternet kanallarını da RTÜK denetleyecek. Yapılan her düzenleme basın ve ifade hürriyetini sınırlamak için değil, ondan istifade ederek başka türlü suçları işleyen kişilerle ilgili. Yoksa ifade hürriyetini sınırlamak için değil." açıklamasını yaptı.
  kaynak:Linkleri görmek için GİRİŞ yapmalı ve bu mesajı beğenmelisiniz.
   
  kapşonlu ve TuğrulBey bunu beğendi.
 2. KaanBey

  KaanBey Teğmen

  Mesajlar:
  383
  Beğenilen Mesajlar:
  588
  Gerçekten Güzel Olur Denetlenmesi Sakın İçerikler Engelenir Çoçuklara Uygun Olmayan İçerikler :D
   
  TuğrulBey ve _Joqer_ bunu beğendi.
 3. BlueTrojen

  BlueTrojen Teğmen

  Mesajlar:
  180
  Beğenilen Mesajlar:
  315
  Youtube'Un Çocuk Parkı Halinden Kurtulması Ve Milettimizin Ulusumuzun Karşıtı Videoların Kaldırılması Güzel Olur.Ama Yaparlar mı ? Muamma
   
  KaanBey bunu beğendi.
 4. Ağa

  Ağa Yüzbaşı

  Mesajlar:
  1.167
  Beğenilen Mesajlar:
  1.349
  Uzmanlık Alanları:
  Warez
  Bence saçma. Bu kararı desteklemiyorum maalesef. Bu tür yasaklar insanları bir yere kadar durdurabiliyor. Yasak koyduğun unsuru daha cezbedici bir hale getiriyorsun bu işlemler ile..
   

Sayfayı Paylaş