"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."

  • Yeni üyeler Neler Yapmalı, Nasıl Başlamalı? Detaylar için tıklayın
    Rütbeler ve genel görevlendirme konuları hakkında bilgi almak için tıklayın
    Uzmanlık alanları hakkında bildirge için tıklayın
    Güncel forum kuralları için tıklayın

En Etkili 6 Manipülasyon Tekniği

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

1Hayals1n

Teğmen
Katılım
20 Haz 2020
Mesajlar
30
Farkında olmasak da karşımızdaki kişileri ya da geniş kitleleri etkileme çabası içinde oluruz. Bu durum esasen insanın özünde olan bir eğilimdir. Gerek eğitim hayatımızda, gerek iş hayatımızda, gerekse de sosyal hayatımızda sürekli birilerini etkilemek için çaba sarf ederiz. Bu hiyerarşik durum, her türlü psikolojik yöntemi mubah görebilir.

Bu anlamda psikolojik manipülasyon tekniklerine ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. Manipülasyon en basit tanımıyla duygulardan, düşüncelerden, inançlardan ya da eğilimlerden yola çıkılarak perspektifinizi değiştirmeye odaklanan, bu süreçte gerçeği biçimlendiren eylemlere denir.

Bu uğurda yalan, hile, hedef şaşırtma, iftira, duygusal sömürü, provokasyon gibi hoş olmayan yöntemlere başvurulabilir. Manipülasyon ile karşıdaki insana ya da topluluğa istediğinizi yaptırmak isterseniz. İşte en çok bilinen manipülasyon teknikleri:


1. Yalan Aracılığıyla Manipüle Etmek

Özellikle dolandırıcılar, hedefteki kişiyi aldatabilmek için yalanlardan örülü bir ortam oluştururlar. Gerçekte var olan, bilinen tüm olaylar, durumlar çarpıtılır ve gerçeğe yakın, aslında olabilecek bir olay örgüsü söz konusudur. Özellikle yeni bir işe atılmak, iş kurmak, ani bir evlilik yapmak gibi konularda yalan söyleyerek yapılan manipülasyonlar söz konusudur ve genellikle de bu hikayelerin sonu hüsran olur.


Bu tür manipülasyonu fark edebilmek, bundan kurtulabilmek için aslında en önemli olan hikayeler arasındaki uyuşmazlıkları fark etmektir. Güvenebilmek, çevreye karşı güven duygusu içinde yaşayabilmek önemliyken, sadece yeterince tanıdıklarımıza güvenmek çok daha önemlidir. Mağdur olmamak adına özellikle kişisel bilgileri, ekonomi ile ilgili verileri kimseyle paylaşmamakta fayda vardır.


2. Duygusal Manipülasyon

Bir kimsenin uğrayabileceği en acı manipülasyon tekniklerinden birisi duygusal yatırımlardan avantaj sağlama şeklinde gerçekleşir. Bunun sonucu da manipüle edilen kişi için çok ağır olur. Duygusal anlamda tehdit edilen, ele geçirilen kişiler, normal zamanda yapmayacakları pek çok şeyi zorla yapmak durumunda kalırlar. Özellikle psikolojisi, duygu durumu bozuk olan kişiler bunu uygulama eğilimi gösterir.
Hemen herkesin duygusal olarak dayanamadığı, karşı koyamadığı bazı olaylar, durumlar, kişiler elbette ki mevcuttur. Bu bakımdan duyguların manipüle edilmesi konusunda da pek çoğumuz çaresiz kalabiliriz. Dolayısıyla duygusal bağlamda zayıf olduğunuz, hassas hissettiğiniz konuları çok yakınlar dışında kimseye açmamakta fayda var.

3-Aşağılama ve Provokasyonla Manipüle Etmek

Provokasyon ve manipülasyon denildiği zaman akla gelen ilk grup elbette politikacılar oluyor. Dünden bugüne geniş kitleleri etkilemek adına politikacılar her türlü provokatif eyleme başvurmuştur. Bunun yanında egonun ön planda olduğu spor alanında hem provokasyona hem de aşağılama yöntemine başvurulur. Bu iki yöntem de egoyu harekete geçirmek amacıyla yapılır. Birini insanların içinde aşağıladığınız zaman o kişi aptalca şeyler yapmaya uygun duruma gelebilir. Bu, aptal kararlar vermek adına yapılmış bilinçli bir provokasyondur. Bir ego yıpratılmışsa, her türlü provoke eyleme cevap verebilir. Politikacılar bunu özellikle rakiplerine karşı sıklıkla kullanır. Her provoke eylem, özünde bir hedef barındırır. Bir reaksiyon vermeden önce bunu etraflıca tartın, kontrolü kaybetmeyin ve olası sonuçlarını düşünün.

4. Yanlışa Sevk Etme

Hepimizin zayıflıkları, zaafları vardır. İşte bunları bilen, öğrenen kötü niyetli kişiler işte bu eksiklikler üzerinden kişileri manipüle ederler. Ani bir hırs, karşı koyamadığımız istek, bağımlısı olduğumuz bir tutku kolaylıkla manipüle edilebilir. Örneğin daha popüler olma arzumuzu bilen bir kişi, bunu elde etme vadiyle bazı yanlış işlere, yollara yönlendirebilir.
Böyle durumlarla karşı karşıya kaldığımızda elde edeceğimiz şeyin hayatımıza katacağı değeri düşünmek gerekiyor. Kısa vadeli, geçici hevesler için, çok daha önemli olan değerlerden vazgeçmemek, onları tehlikeye atmamak gerekir. Sizin aslında çok da önemli olmayan arzularınızı hırsla besleyen, tabi caizse sizi gaza getiren kişilere fırsat vermemeniz önemlidir


5-Salt Beyin Yıkayarak Manipüle Etmek

Hayatınızda aslında çok da önemli olmayan konuları, ürünleri sizin için hayati önem arz ediyormuş gibi gösterme çabası aslında beynimizi yıkamaya yönelik bir çalışmadır. Biz insanlar bir şeyi defalarca gördüğümüzde, duyduğumuzda onun gerçekliğine, gerekliliğine inanıyor, bu konuda ikna oluyoruz. Örneğin reklamlarla bir ürünün ne kadar iyi olduğunu günde 50 kez görüyoruz ve markete gittiğimizde gözümüz onu arıyor ya da görür görmez aslında hiç ihtiyacımız olmasa da onu satın alıyoruz.


Bu tür bir manipülasyondan kendimizi korumak için duyduğumuz, gördüğümüz her şeyi mantık süzgecinden geçirmek durumundayız. Araştırmadan, öğrenmeden, mantıklı bir açıklama bulmadan kabul etme yoluna gitmemeliyiz.


6-Egoyu Okşayarak Manipüle Etmek

Hepimiz egomuz konusunda çok hassasız ve birisi bizim egomuzu okşayıp yükselttiğinde kesinlikle bu kişiye karşı savunmasız hale gelebiliyoruz. İşte bunun farkında olan kötü niyetli kişiler de öncelikle karşısındakinin egosunu şişiriyorlar, onu avucunun içine alıp kendine bağımlı hale getiriyorlar. Ardından da tıpkı bir kukla gibi istediklerini yaptırıyorlar.


Böyle bir duruma maruz kalmamak için öncelikle egonuzla başa çıkmayı öğrenmeli, birisinin sizi övmesine ihtiyaç duymamalı ve kibrinizi bir kenara bırakabilmelisiniz. Kimse sizi övmesin, siz zaten kendi gücünüzün, değerinizin farkında olun.

İYİ FORMLAR DİLERİM.
 

Mr.X

Asayiş Grup Lideri
Kurmay Albay
Katılım
6 Eki 2018
Mesajlar
601
Görev/Org:
asayis
Konu Kaynakça İbrazı​
Tarih 29 Haziran 2020 Pazartesi​
Merhaba,açmış olduğunuz alıntı konuda kaynakça belirtilmeyerek “Forum Kuralları” içerisinde yer alan aşağıdaki maddenin ihlali söz konusudur.​
"Başka kaynaklardan elde edilen, derlenen ya da alıntı yapılarak foruma yazılan yazılarda, kaynak belirtilmesi zorunludur. "
Kaynakça aşağıda ibraz edilerek konu kitlenmiştir.

Kaynakça :
Please, Giriş yap or Kayıt ol to view URLs content!
&
Please, Giriş yap or Kayıt ol to view URLs content!

Ekler ;

1-Konu yazarlarının aldıkları uyarılara rağmen söz konusu kurallara uymaması veya kural ihlalininin ısrarlı tekrarı tarafımızca tespit edildiğinde açılan konu ile ilgili gerekli işlem/işlemler bir üst makama gerekçeleriyle taşınacaktır.

2-Konu yazarlarının yukarıda ki işleme itiraz süreci işlemin yapıldığı tarihten itibaren üç günlük süreç içerisinde gerçekleşmelidir.

3-Yapılan işleme karşı olumsuz tavır ve duruş sergileyerek forum içi huzur ve düzeni bozma girişiminde bulunan yazarların konusu asayiş izniyle kilitlenerek yazar ile ilgili işlemin başlatılması bir üst mevkiye ibraz edilir.


Forum Asayişi
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst