"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."


Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Yeni üyeler Neler Yapmalı, Nasıl Başlamalı? Detaylar için tıklayın
    Rütbeler ve genel görevlendirme konuları hakkında bilgi almak için tıklayın
    Uzmanlık alanları hakkında bildirge için tıklayın
    Güncel forum kuralları için tıklayın

Kodlama Öncesi Veri Tabanı Tasarımı: Dbdesigner.net

Katılım
12 Eki 2016
Mesajlar
1,642
Projelerde kodlama yapmaya başlamadan önce yapılması gereken bir takım işler vardır. Öncesi algoritmasını çizmek, ikincisi veri tabanını (db) oluşturmak.

Yapacağınız proje devasa boyutta ise ve bir ekip çalışıyorsa DB tasarımını zaten bir veritabanı yöneticisi yapacaktır. Ancak kendi çapınızda projeler geliştirmeye başlamadan önce kendi DB tasarımınızı en doğru şekilde yapmanız gerekmektedir. Şayet proje kodlama aşamasında iken DB ie oynamak pek mantıklı bir durum değildir.

İşte tam bu noktada yardımımıza Veri Tabanı Tasarlama Araçları yetişiyor. Piyasada bazı araçlar zaten mevcut, office access gibi araçlar hazır bulunsa da biz daha esnek ve online bir araç kullanacağız:
Please, Giriş yap or Kayıt ol to view URLs content!


Please, Giriş yap or Kayıt ol to view URLs content!


DBDesigner online olarak DB tasarımı yapmanıza, bunu resim ve SQL sorgusu olarak dışarı çıkartmanıza, link olarak paylaşmanıza ve sürümleri not olarak kaydetmenize olanarak sağlıyor. Bu bağlamda oldukça pratik bir araç. Örneğin aşağıda ki resim de bir uygulamaya ait DB nin tasarımı gösterilmiş, bunu seçme sebebim küçük ve ilişkisel olması.Proje Link:
Please, Giriş yap or Kayıt ol to view URLs content!


Sizler açısından da yararlı olması dileğim ile.
 
Üst