"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."

  • Yeni üyeler Neler Yapmalı, Nasıl Başlamalı? Detaylar için tıklayın
    Rütbeler ve genel görevlendirme konuları hakkında bilgi almak için tıklayın
    Uzmanlık alanları hakkında bildirge için tıklayın
    Güncel forum kuralları için tıklayın

Sinyal İstihbaratı (SIGINT) Nedir ?

R4PTOR

Er
Katılım
25 Eyl 2017
Mesajlar
91
Selamun aleyküm

SIGINT Elektronik istihbarat veya Sinyal İstihbaratı olarak bilinmektedir SIGINT Kısaltılmış halidir.

İstihbarat nedir SIGINT Nerelerde kullanılır ?
İstihbarat Bir Ülkeye veya Gruba Stratejik anlamda avantaj sağlayan bilgilere denir bu Bilgiler Ülke Lehine kullanılır. İstihbarat Terimi İngilizcede genellikle “ıntel " olarak kısaltılır."Dünya çapındaki istihbarat örgütleri, hem yabancı hem de yerli veri toplamada SIGINT kullanıyor

Aşağıdaki Şemada Sinyal İstihbaratının ilerleyen yıllarda ne kadar ileri gideceği çok net belli oluyor.


Başlangıçta SIGINT çoğunlukla iletişim istihbaratı (COMİNT) adı altında toplanıyordu. SIGINT şimdi iki ana alana sahip: bireylerin iletişimine erişerek toplanan COMINT ve elektronik sensörlerin kullanımı yoluyla toplanan ELINT (elektronik istihbarat). SIGINT ayrıca, diğer sinyal durdurma türlerinden ve bu sinyallerin bozulmasından elde edilen bilgileri kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Bu faaliyetler gizlilik yasaları kapsamında değildir. Radyo icadından bu yana, Genel fikir birliği radyo dalgalarının sahip olamayacağı olmuştur, bu nedenle müdahale yasaldır ve wiretap'ın yaptığı gibi garanti gerektirmez.

ABD istihbarat topluluğu CIA yalnızca ulusal güvenlik amacıyla yabancı kuruluşların iletişimiyle ilgili SIGINT'İ kullandığını iddia ediyor. Bununla birlikte, 2013'te Edward Snowden tarafından sızdırılan belgeler ve muhtemelen Snowden etkisinin bir sonucu olarak ortaya çıkan diğer açıklamalar, NSA'NIN hem yerli hem de yabancı hedeflerin Sigint'ini özel erişim işlemleri (TAO) adlı bir program aracılığıyla toplamak için birçok cihaz kullandığını göstermektedir.

Örnekler şunlardır:

USB gizlice radyo vericileri ile donatılmış çip.
Amerikan Markası olan iPhone üzerinde kötü amaçlı yazılım kullanıcıların iletişim ve faaliyetlerini izlemek için kullanılır.
Bir klavye titreşim saldırısı ile çevrimdışı bilgisayarların bile klavye faaliyetlerini izleyebilen taşınabilir sürekli dalga jeneratörleri.
bu saldırılara ” LAMPSTAND " cihazlar engel olabilir kablosuz bağlantıları mesafe olarak sekiz mil kadardır.
SIGINT terimi Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı tarafından icat edildi.

Google ABD güvenlik servisi NSA'nın yaptığı gözetlemeyi sosyal olarak kabul edilebilir hale getirmeye çalışıyor
Siber güvenlik bilgi paylaşımı girişimleri yükselişte
NSA kablosuz olarak çevrimdışı bilgisayarlarda casusluk yapabilir, güvenlik uzmanları bunu belirtiyor ve uyarıyor.


 

P3RS

Onursal Üye
Katılım
16 Ara 2016
Mesajlar
431
Teknoloji ilerledikçe kaçınılmaz sonlar yaklaşıyor, paylaşım için teşekkürler kardeşim.
 
Katılım
4 May 2020
Mesajlar
2
Aslında buna ECHELON da deniyor, ilk amacı askeri istihbarat toplamaktı ama sonradan "insanların algıları ve tercihleri ile yönetilebileceği" gibi bir görüş ile ticari hayata uygulanan bir algoritmaya dönüştü. Günümüzde bir AVM civarındayken gelen mesajlar, nette dolaşırken batığınız sayfaların içindeki ürünlerin reklamlarının çıkmasında bu algoritma işin babasıdır. Echeleon dünya medyası ve popüler kültürün AUSCANZUKUS olarak bilinen Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından imzalanan UKUSA anlaşması'na dayalı bir istihbarat sinyalleri toplama ve analiz ağı işletimini açıklarken kullandıkları isimdir.
 
Üst