"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."

• Yeni üyeler Neler Yapmalı, Nasıl Başlamalı? Detaylar için tıklayın
    Rütbeler ve genel görevlendirme konuları hakkında bilgi almak için tıklayın
    Uzmanlık alanları hakkında bildirge için tıklayın
    Güncel forum kuralları için tıklayın

Sosyal Mühendislik Serisi 1

Mahfuz

Teğmen
Görev/Org:
sm_timi
selamunaleyküm.sizlere kendimdeki bilgileri katmaya çalışacağım.iyi okumalar ve tatbik etmeler=)

sosyal mühendislik nedir konusa girmiyorum açıklaması forumda bulunuyor.bu bölümde renkler ve insanların üstünde etkilerini anlatmaya çalışcam.Üstad renklerle ne alakası var demeyin çoğu markalar renklerle iş göriyi örnek;haber kanallarındaki yazılar neden kırmızı çerçevede olur dersiniz?hepberaber bakacaz şimdi.
KIRMIZI
En dikkat çekici renktir.Sizin üzerinizde olan etkisi;cinsellik,aşk,cesaret ve tehlikedir.kan basıncını hızlandırdığını söyleyebilirim.etkin ikna yöntemidir.
indir (1).jpg

SİYAH
Kırmızıdan sonra baskın gelen bir diğer renktir.etkileri ve izlenimleri;ciddiyet,soyluluk ve hükümdür.Aynı zamanda gizliliği temsil ettiği için zamanla merak duygusu oluşturur.Uzun süreli kulanırsanız melankoliği ortaya çıkartır.
iki-parcali-resimler-is-adami-takim-elbise-avatar.jpg

PEMBE
Nezaketi,temizliği ve çocukluğu ifade eder.Etkisi;sakinleştirici ve çekimserlikdir.Unutmadan aşkın sembolü olduğunu atlamayalım=).Hayal gücünü tetikliyor olmasından bize 1 pound kazandırır bu renk
indir (2).jpg

MOR
Sakinliği,ruhaniyeti be belirsizlik bu renkden sorulur.belirsizlik belirttiği için=) bu renk tavsiyelerim arasında değildir.
images.jpg

MAVİ
Dürüstlük,güven,sadakat bu üçü bize bunlar lazım abi bunlarla gel=).Huzur verir etrafına(aynı ben bak)
noah-van-de-wetering-223984-unsplash.jpg

YEŞİL
Bunu hepimiz biliriz zaten ama tabiikide anlatmıyacam demiycem sırayla atlamadan(= Bu rengimizin doğal olarak sakinleştirici bi etkisi vardır.Dışarıya çocuksu ve saf bir enerji verir
indir (3).jpg

Son rengimiz BEYAZ

Temizliği,saflığı ve devamlılığı temsil eder.Masumiyet bu renge doğuştan gelmiştir
indir (4).jpg
Arkadaşlar sona geldik.Eğlenceli bir şekilde yüzeysel anlatmaya çalıştım.Umarım faydalı olabilmişimdir,olabildiysem ne mutlu bana.daha derin veya buna benzer sosyal mühendislik ile ilgili konuları danışmak istiyenler bana başvurabilir bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışırım.hepinize hayırlı iftarlar huzurlu bemmbeyaz günler.
Not:kendi yazımdır
konuyu sonradan biraz daha açmaya karar verdim.buyrun;

RENKLERİN BİZ İNSANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ,TARİHTE VE BUGÜNDE KULLANIMLARI

GÜNÜMÜZDE KULLANIMI
1- Trafik ışıklarında tehlike ve yasakların belirtilmesinde kırmızı, dikkat, uyarı amaçlı olarak ise sarı renk kullanılıyor.
2-resmi giysiler ve üniformalarda, hastane odalarında, ameliyat giysilerinde parlamayı önlemenin yanında, negatif enerjiyi alması, güven ve huzur telkin etmesi için soğuk renkler yani mavi, yeşil, mor renkleri
3-günlük yaşamda yazılı bir şekilde üzerinde yazmamasına rağmen birazdan verceğim örneklerin kullanımını ve amacını biliyoruz;
Su bataryaları üzerinde yer alan kırmızı rengin sıcak su, mavi rengin ise soğuk su akıttığını, toplu alanlarda bulunan tuvalet kapılarında pembe sembolün bayanlar için, mavi sembolün erkekler için olduğunu, telefonlarda bulunan kırmızı tuşun cihazı kapatmaya, yeşil tuşun ise cevap vermeye yaradığını, trafik ışıklarında nasıl davranılması gerektiği bilgisini herhangi bir yazılı ileti olmaksızın anlarız.
4- Erkek bebeklere her zaman mavi, kız bebeklere ise pembe giysiler giydirilmesi ve erkeklerin nüfus cüzdanı mavi, kadınların ise pembe olması

Günlük yaşamımıza kullandığımız?=) atasözlerimizede yansımış bu durum;Öfkeden kıpkırmızı kesilmek, üzerine kara bulutlar çökmek, dünyayı tozpembe görmek, ak akçe kara gün içindir, karalar giymek, mosmor olmak, renk vermemek, alı al, moru mor olmak, renkten renge girmek, yeşil ışık yakmak gibi
Türk KÜLTÜRÜMÜZDE'DE KULLANILMIŞ ZAMANINDA;
1-Alparslan’ın Malazgirt Savaşı’na çıkmadan önce yüceliği, üstünlüğü simgeleyen beyaz elbise giymesini biliyormuydunuz?
2-Hun Hakanı’nın orduyu at renklerine göre düzenlediği, batıya beyaz, doğuya mavi (kır), kuzeye kara (yağız) ve güneye de al (kızıl) atlarla saldırıya geçtiği, bu dört rengin ortasında yer alan merkez için ise sarı renk, dünyanın merkezinin rengi olarak şamanizmden gelen bir anlayışla kullanılması(ilk duyduğumda baya şaşırmıştım.
KURULUŞLARDAKİ YERİ
1-Birleşmiş Milletler bayrağının renkleri tarafsız olduğuna ve bütün ulusların aynı göğü paylaştığına inanıldığı için mavi seçilmiş
2- Olimpiyat bayrağında yer alan halkalar ise;mavi halka avrupa,sarı asya,siyah afrika,kırmızı amerika,yeşil avustralya temsil eder.

vesselam

Son düzenleme:

ENYALIOS

Yarbay
Uzmanlık Alanları:
Siber İstihbarat
Görev/Org:
istihbarat
Elinize emeğinize sağlık hocam

JTM

Asayiş - İstihbarat
Mareşal
Uzmanlık Alanları:
Siber İstihbarat
Görev/Org:
ust_yonetim
Renklerin farklı özellikleri de var.
Kırmızıyı ele alalım. Neden sizce kırmızı dikkat çeker ya da heyecanı gösterir? Arkasındaki hikaye nedir?
Kırmızı genel olarak heyecan ve canlılık göstergesidir. Sinemada savaş temalarında kırmızı renk paleti kullanılır genelde. Bunun sebebi ise kırmızı geçmişten beri hayatımız da olmasıdır. Çok eski dönemlerde ateşin ilk bulunduğu devirde insanlar ateşten korkuyorlardı. Halen bu korku üzerimizde mevcuttur. Bu yüzdem kırmızı gördüğümüz içimizdeki bir his heyecan ve korku duyar aslında. Bir diğeri kırmızı kan rengidir. Geçmişten bu güne doğum da ölüm de kırmızı renk taşır. Bir çocuk doğarken kan görürüz bir insan ölürken kan görürüz. Bundandır kırmızıya olan dikkat ve korku.

Bir diğer değinmek istediğim renk ise mavidir. Mavi güven anlamı taşın en çok. Kullanılan bir çok güvenlik uygulamasında ve sosyal medya uygulamasında mavi renk hakimdir. Mavi neden güvendir peki?
Mavi genel itibariyle insanoğlunun geçmişten bu güne kadar başını kaldırdığında gördüğü renktir. Sürekli üzerinde durur. Geçmiş çağlarda atalarımız kendisini gök mavi olunca(gündüz vakitleri) kendilerini güvende hissederlerdi. Bu o dönemlerden kalmış bir içgüdüdür. Renkler sadece gözümüzden geçen ışık dalgalarıyla ifade edilmez ardında koca bir geçmiş ve insanoğlunun yaşadığı koca bir psikolojik birikim vardır.

Sosyal mühendislikte insanı anlamak gerekir en başta insanı anlamak için insan tarihine girmek gerekir. Önce genele bakmak gerekir sonra bireye yoğunlaşırsın. Bireye ulaşana kadar uzun bir yol bekler sizi.

Yazın için teşekkür ederim renkler konusunda bende bir şeyler katmak istedir sadece. :)
Elinize emeğinize sağlık.

JTM

Asayiş - İstihbarat
Mareşal
Uzmanlık Alanları:
Siber İstihbarat
Görev/Org:
ust_yonetim
Dip not: Uzun uzun bütün renkleri açıklamak istemedim. Konuyu baltalamak gibi olur. :)

Mahfuz

Teğmen
Görev/Org:
sm_timi
açıklamanız için gerçekten teşşekkür ederim.İftara denk geldiği için biraz acale oldu.Sonrayada bırakmak istemedim.sizinde elinize bilginize sağlık.
vesselam

• Beğen
Tepkiler: JTM

Mr.X

Asayiş Grup Lideri
Kurmay Albay
Görev/Org:
asayis
Güzel ellerinize sağlık.