"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."


Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Yeni üyeler Neler Yapmalı, Nasıl Başlamalı? Detaylar için tıklayın
    Rütbeler ve genel görevlendirme konuları hakkında bilgi almak için tıklayın
    Uzmanlık alanları hakkında bildirge için tıklayın
    Güncel forum kuralları için tıklayın

Veri Tabanı

Katılım
7 Ocak 2017
Mesajlar
63
EsselamüAleyküm

Veri tabanıyla ilgili kavramlar

Alan(Field): Bir veri tabanının en küçük yapısıdır. Veri tabanının içinde tuttuğu herhangi bir string, char, intager vs. veridir. Örnek olarak bir telefon numarası, TC Kimlik no veya bir isim gibi.

Kayıt(Record): Birkaç Alanın anlamlı bir şekilde birleşmesiyle oluşmuş yapıdır. Örneğin bir kişi kaydı, içinde TC Kimlik no, isim ve telefon numarası barındırsın bu alanların birleşimine KAYIT diyoruz, burada alanların birleşmesi sonucu oluşan kayıt bize kişiyle ilgili genel bilgileri verir.

Tablo(Table): Birden fazla kaydın tutulduğu yerdir. Farklı işlemler için bir veri tabanı içinde birden çok tablo oluşturulabilir. Örneğin bir okul için hazırlanmış bir veri tabanında öğrenci, öğretmen ve okulun gelir-giderleri diye üç tablo oluşturulabilir.

Veri tabanı(Database): Birden fazla Tablonun tek bir çatı altında toplandığı yerdir.BURADA GÖRDÜĞÜNÜZ HER BİR KUTUCUĞA ALAN BİR SATIRDAKİ KUTUCUKLARIN HEPSİNE KAYIT DİYORUZ GÖRDÜĞÜNÜZ RESMİN TAMAMINA DA TABLO DİYORUZ.

*Tablo, Kayıt, Alan bu kavramlar aslında bilgisayar için soyut, gereksiz kavramlardır. Bu yapılar veri tabanı tasarlayan kişinin veriyi kaydedeceği, kaydettikten sonra erişimini kolaylaştırmak, aynı tip verileri bir çatı altında toplamak için oluşturulmuştur.


//-


Veri tabanları bir program için çok önemli yapılardır. Elbet veri tabanı'na ihtiyaç duymayan programlar yok değildir lakin günümüz dünyasında her şeyi kayıt altına almayı seven insanlar yaşıyor ve bu kayıtların tamamı veri tabanlarında tutuluyor. Peki biz bir program yapıyoruz ve bu programda veri tabanı kullanmak istiyoruz diyelim, bu durumda neler yapmalıyız?

1- İlk olarak yapmamız gereken şey programımızda hangi verileri kayıt altına almak istediğimizi bulmaktır. Örnek olarak Kullanıcı girişi koyduğunuz bir programda kişinin kullanıcı adı ve şifresini saklamanız gerekir ki, kullanıcı programı kapatıp tekrar açtığında kullanıcı adı ve şifresi programımızın bilgisi dahilinde olsun.

2- Bundan sonraki adımda veri tabanında kaç farklı tablo kullanacağınızı tespit etmeniz gerekiyor. Bunun için kaç farklı Kayıt alacağınıza bakın. Örnek olarak Öğretmen ve Öğrenciler için ayrı ayrı tablolar oluşturmanız programınız için iyi olacaktır. Hem programın anlaşılabilirliği artacak hem de program bir kaydı bulmak istediğinde daha az veriyi tarayacağı için hızlı çalışmış olacak.

3- Sonraki adımda tablomuzu resmetmek ileride birbiriyle bağlantılı tablolar oluşturduğumuzda işimize yarayacaktır.Bu resim bir veri tabanı taslağıdır. 1. ve 11. satırlardaki siyah renkle yazılmış kısımlar bizim tablolarımızın isimleri altlarındaki alanlarda Kayıtlar oluyor.

Ve bu işlemlerden sonra herhangi bir Veri tabanı programında veri tabanı ve tabloları veri tabanı programlarının bize verdiği imkanlar ölçüsünde oluştururuz. Görsel olarak veya Kod ile tasarlanabilir bir veri tabanı. Bundan sonra bir konu daha açıp kod ve görsel olarak nasıl veri tabanı tasarlanır onu anlatmaya çalışacağım


 

Codbar

Yarbay
Katılım
8 Şub 2017
Mesajlar
1,340
Uzmanlık Alanları:
Veritabanı Sistemleri
Yapay Zeka
Yazılım / Kodlama
Görev/Org:
lojistik
eline sağlık hocam ...
 
Üst