"Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır."


Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Yeni üyeler Neler Yapmalı, Nasıl Başlamalı? Detaylar için tıklayın
    Rütbeler ve genel görevlendirme konuları hakkında bilgi almak için tıklayın
    Uzmanlık alanları hakkında bildirge için tıklayın
    Güncel forum kuralları için tıklayın

Ağ Topolojileri Ve OSI Modelini Tanımlamak

Ağ Topolojileri Ve OSI Modelini Tanımlamak 2020-12-24

indirmek için izniniz yok
Merhaba bu konuda Ağ Topolojilerinden Ve OSI Modelinden bahsedeceğim. Dilerseniz başlayalım.


Ağ Topolojisi Nedir?

Ağ Topolojisi bir ağın iletişiminin nasıl olduğunu belirleyen planlardır. Yani modemin ağı nasıl cihazlara dağatacağı hakkında yapılan çalışmadır. 3 topoloji var. Bazıları artık günümüzde kullanılmamaktadır ( çok nadir ) . Gelin bu topolojilere bakalım.

Busses Topoloji

Şeması bu şekilde. Eskilerde kullanılan bir çeşitdir. Şimdiye göre kullanışlı değildir. Sebepleri;

1 ) Ağ iletişimini farklı sistemlere dağıtamazdı. Yani evinizdeki tüm cihazlar windows olmalı gibi düşünün.


2 ) Bu modelde coaciel kablo çeşidi kullanılıyordu. Bir cihaz ile ağ arasındaki iletişim bozulunca bu durum diğer cihazları da aynı şekilde etkiliyordu.


3 ) İletişim mantıkları brodcast a dayanmaktadır. Brodcast i şöyle açıklayayım. Brodcast iletişimi olması Ağ da iletişimi yavaşlatıyordu. Yani ağda herhangi bir yerde bir kopma tüm network ü Down ediyordu.


Bu modelde tek avantaj ucuz olmasıydı. Ucuz olmasının sebebi kullanılan kablolar ve iletişim şekli ile alakalıydı.


4 ) Herhangi bir cihaz da çalıştırılan casus yazılım diğer cihazlarda da çalışıyor gibi olurdu. Bunun da sebebi yine brodcast iletişim şekli. Bu iletişim şeklinde ağdan geçen tüm paketler tüm cihazlara dağıtılırdı. Yani bir cihazda olan casus bir yazılım sayesinde diğer tüm cihazlar da izlenebilirdi.

Star TopolojiDaha bir çok topoloji çeşidi var. Ama diğerlerinin mantığı da star topolojiye benzediği için start topoloji koydum. Günümüzde kullanılan topoloji çeşitidir. Cihazlar tek bir switche bağlı idi . Her cihaz belli portlar üzerinden ortadaki aynı switche bağlıydı.

Avantajları

1 )
Bir cihaz ile ağ arasında oluşan kopukluk sadece o cihaz ile ağ arasında olur diğer cihazların iletişimini koparmazdı .

2 ) Sistemler farklı olabilirdi. Yani evinizde hem linux hem windows vs. aynanda sıkıntısız kullanılabilir.

3 ) Bir cihazda çalıştırılan casus yazılım üzerinden diğer cihazlara geçiş zordur.


Eksi Yönü;

1 )
Ortada bulunan switch cihazı ucuz bir cihaz değil aslında ( gözünüzde abartmayın ).

2 ) Kullanılan bu switch cihazına göre 2 farklı durum oluşuyor.

Bunlardan ilki şöyle açıklanır;

Bu star topoloji de ortada bir hub kullanılır ise;

Bu hub düşünemeyen fiziksel bir cihazdır. Gelen isteklerin katmanlarına bakmaz o istekleri elektrik sinyalleri olarak algılar. Bu sinyalleri diğer cihazlara taşır. Yani verdiğim şemada verilen bir cihazdan çıkan paket HUB a ulaştıktan sonra direk olarak o paketi diğer cihazlara taşıyacaktı. Cevaplar gelince de bu cevaplar aynı şekilde diğer portlara iletilir. Şuanda aslında brodcast iletişimden bahsediyorum. Eğer ki HUB kullanılsaydı brodcast iletişim olacak diyebiliriz.

Yani bu HUB lı topoloji çeşidinde ortada kullanılan HUB fiziksel olarak star ama mantıksal olarak bus bir topolojidir. Veri iletişiminin brodcast olması onu bus yapmıştır.

Not: Burdan anlıyoruz ki topolojiler de fiziksellik den daha çok veri iletişim şekli önemlidir, o topolojinin belirlenmesinde.

İkinci çeşidi ise Switch cihazlı çeşidi.

Bu çeşit de brodcast bir iletişim yoktur. Yani üstlerde verdiğim avantajlar bu topoloji örneğine örnektir.


Switch cihazı üzerinde MAC Tablosu barındırır. Ve cihazlarının MAC adreslerini tanıyor bunları biliyor. Bu switch e bir cihazdan paket geldiğinde onu diğer cihazlara iletirken gelen paketin hangi cihazdan geldiğini ne portlu olduğunu, MACleri vs. bunları kendi içinde kaydeder. Daha sonra gelen cihazdan yollanan istek üzerine dönüt tek bir cihazdan gelir. Örneğin A cihazı C ye bir veri göndermek istediğinde o veri B ve D cihazlarına gitmezdi.

Yani bu cihaz portunda barınan cihazları tanımakta onları bilmekte YANİ DÜŞÜNMEKTEDİR.


Bu modelin daha gelişmiş topolojileri mevcut prensipleri aynı ama daha güvenlikli topolojiler diyebiliriz.

OSI Modelini Tanımlayalım

OSI modeli katmanlardan oluşan bir ağ planıdır. Ağ da bir bozukluk olması ve o bozukluğun tespiti durumunda ağın OSI modeline bakılır ve hangi katmanda bir bozukluk meydana geldiği tespit edilerek bozukluk giderilir. Gelin o katmanlara bakalım.

1 ) Physical

Kablo üzerindeki elektrik sinyallerini tanımlayan katmandır. Fizikseldir, düşünemez. Kablolama yöntemi kullanır.

2 ) Data Link:

Fiziksel adreslemelerin yapıldığı bir katmanır. Fiziksel yani bizim interface kartımızın yani internet arayüzü kartımızın üreticisi tarafından bize atanan değişmeyen statik değerdir. Fiziksel değer değişmez. Mantıksal değerler ise dinamik yani değişkenlik gösterebilen değerlerdir. Bu katmanda MAC adresleri arası iletişim adreslenir.

3 ) Network:

Mantıksal bir katmandır. Yönlendirme için gerekli protokoller bu katmanda icraat etmeye başlar. ( IP , ARP , ISMP , ICMP, REVERSE ) . Bu katmanda çalışan cihazlar düşünebilen cihazlardır. Rooter Switchler bu cihazlara örnek gösterilebilir.

4 ) Transport:

Çok ama çok önemli bir katmandır. Çünkü bu katman kendinden sonraki katmanların çalışma şeklini ciddi oranda etkiler. Verilerin iletişim şeklinin belirlendiği katmandır. TCP ve UDP tekniklerine göre veri iletişim şekli bu katmanda belirlenir. Yani TCP kullanılırsa TCP ye göre veri iletişimi şekillenmeye başlar.

5 ) Session :


Bu katmanda karşı tarafta iletişim kururken bir oturum yaratılır. Bu oturum bir önceki transport katmanında seçilen portlara göre oluşturulur. Örneğin 21. port a göre bir oturum bu katmanda halledilir. İletişimin başlaması ilerlemesi ve bitişi olarak görevler alır.

6 ) Presentation :

Data formatının ( yapısının ) sunulduğu katmandır.


7 ) Application :

Etkileşim kurulan protokollerin bulunduğu katmandır. ( HTTP , FTP, DNS ) gibi protokoller burda icraat eder. Aynı şekilde bu katmanda icraat edecek protokol 4. katmandaki transport da seçilen TCP UDP çeşitlerine göre belirlenir. Örneğin DNS çalışacağında transport da UDP 53 çalıştırılması gerekmektedir.


Konum bu kadardı umarım yararlı olmuştur iyi forumlar.
Yazar
1njecti0n
İndirilme
0
İlk Yayınlama
Son Güncelleme
Değerlendirme
0.00 yıldız(lar) 0 rating

1njecti0n kullanıcısının diğer makaleleri;

Üst